OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Clea Horse

Jazdenie na koni

Plemená koní‚jazdectvo...

Veľmi často sme od vás dostávali otázky typu:Ako si správne osedlať koňa?;Ako nauzdiť koňa?; Ako čistiť koňa?;Ako zistím vek koňa?;Ako mám správne jazdiť? a pod.Otázok tohoto typu bolo veľmi veľa.Začneme od začiatku-

Pred tým ako ideš jazdiť,musíš koňa vyčistiť;nato však potrebuješ čistiace potreby na koňa

   

Žbilká a kopytné háčiky                                                                               kefy na čistenie

 

 

ČISTENIE

Keď máš čistiace potreby-kefa na srsť,kopytný háčik,hrebeň na hryvu,handričku,špongiu,kefu na chvost a žbilko na odstránenie blata i nečistôt  zo srsti,začni s úpravou,s čistením koníka.Koníkovi pretri oči mokrou špongiou;buď veľmi opatrný/á.Tým odstrániš prach a špinu z očí.Potom si vezmi žbilko a odstráň blato zo srsti koňa.Keď si presvedčený/á,že kôň je vyčistený od blata,vezmi kefu na srsť a smerom od krku,po nohách,ku kopytám,až po koreň chvosta odstráň prach zo srsti !!!POZOR!!!Nikdy nečisti koňa proti srsti!Koni je to nepríjemné.Srsť bude dokončená,a však nadobudne lesk,keď ju pretrieš handrou.Keď je to hotové,vezmi hrebeň na hryvu,učes mu hryvu,dbaj však nato,aby si nevytrhal/a koni vlásie.Potom vezmi hrebeň na chvost a pomaly ho učes.Keď máš hotové,koníkovi vyčisti kopytá.Kôň by mal vedieť zdvihnúť nohu,keď mu po nej pobúchaš,poprípade mu ju zdvihneš a povieš mu "nohu"!(To by mal koník vedieť bez toho aby vykopol,alebo aby tvoj povel ignoroval.Ak  to nevie  tak,by si to mal/a koníka čo najskôr naučiť.)Keď ti koník dá nohu, polož si ju na koleno,vezmi si kopytný háčik a vyčisti koňovi blato a nečistoty z kopýt.!Pozor! Aj pri tom by si mal/a dávať veľký pozor;nesmieš koníkovi s háčikom zasiahnuť do "živého",pretože koníka by to mohlo poraniť!Keď vyčistíš blato z koníkových kopýt,kefou na druhej strane kopytného háčika odstráň prach a špinu.

Sedlanie a uzdenie koníka-

Ak máš pre svojho koníka potreby na jazdenie-sedlo,dečka pod sedlo,jazdecká helma,uzdička,stačí sa už len naučiť ako ich správne použiť.Vedľajšie potreby pre koňa: ohlávka a vôdzka-slúžia na vodenie koníka,lonž-je to dlhá oprať,ktorá slúži na cvičenie koňa.

Osedlanie-

-koni na chrbát umiestni dečku-tá slúži na to,aby sa koni neodtláčalo sedlo

-na ňu daj sedlo,presvedč sa,že nieje nakryvo,uprav ho tak,aby ho koník nemal príliš v zadu,ale ani aby mu nenarážalo na kohútik

-keď tak urobíš,pritiahni podbrušník na sedle-stiahni ho tak,aby sa sedlo koníkovi neposúvalo ale aby ho ani príliš nesťahovalo

-potom si nadstav strmene na sedle podľa tvojej veľkosti

-napokon vyskúšaj,či sa sedlo nehýbe,ak áno,pritiahni viac podbrušník,ak nie všetko je v poriadku a koník je pripravený na jazdenie

Uzdenie-

-postav sa z boku ku koníkovi,cez krk mu prehoď oťaže

-do jednej ruky si chyť zubadlo,v druhej drž vrchnú časť,teda čelenku uzdy

-koníkovy vlož do papule zubadlo,ale rob to veľmi opatrne,aby si ho nepotanil/a

-cez uši mu pretiahni vrchnú časť uzdečky

-zapni podhrdelník a lícnice na uzde,ale nie príliš silno,aby si koníkovi nespôsoboval/a bolesť,keď to bude mať príliš stiahnué

Kontrola-

Všetko dôkladne skontrouj.Keď je všetko na svojom mieste-správne nadstavený podbrušník,strmene,či je sedlo na svojom mieste (nehýbe sa,nenaráža koníkovy na kohútih),uzda dôkladne zapnutá,a však či nieje príliš stiahnutá,môžeme sa pustiť do správnej jazdy na koníkovi :)

                                                  ZÁKLADY JAZDY NA KOŇOCH

Keď si jazdec začiatočník,mal by si vždy jazdiť pod dohľadom trénera,alebo skúseného jazdca.Zo zásady nechoď ku koňovi zo zadu,kôň by sa mohol zľaknúť a kopnúť.Na koňa sa vysadá aj zosadá z ľavej strany.Keď nasadneš,nohy vlož do strmeňov.Do rúk si vezmi oťaže.

-Keď chceš koníka dať do kroku,jemne ho kopni ho slabím lítkami,nie pätami.-Keď chceš ísť do pravej strany,potiahni oprať s pravou rukou,keď do ľavej potiahni oprať zasa rukou ľavou,ak chceš zastaviť potiahni naraz obe oťaže.Keď koník zastaví,oťaže uvoľni.Tak!Keď vieš aspoň základ ako koníka pohnúť do kroku,ako ho nasmerovať do pravej,či ľavej strany,zastaviť,môžeme začať zo základmy jazdenia...

KROK

-Je to nejdôležitejší chod, najpomalší, najmenej koníka namáha a koník v kroku dokáže dlhšie pracovať.Rýchlosť koňa v kroku je 6-8 Km.Krok by mal byť čistý,istý a priestranný.Koníka dáš do kroku tým,že ho jemne popchneš lítkami do slabín.Pri kroku sa v sedle nenadvihujeme;pri každom kroku musíš byť na koni vyrovnaný/á.Tým,že sa v sedle hrbíš,si ničíš chrbticu.Preto je potrebné byť v sedle vyrovnaný.V sedle tak-tiež nesmieš robiť prudké pohyby,nemal/a by si kričať a mykať sa,to môže vyľakať koňa.Keď vieš ísť krokom,môžeme sa začať učiť ísť klusom.

KLUS

-Je to druhý chod koňa, najspoľahlivejší a najpoužívanejší na velké vzdialenosti. Trénovaný kôň vydrží asi 15 km, po oddychu v kroku môže pokračovať v kluse.Rýchlost klusu je 4m/s (15km/h). Klusáci 42 - 50 km/h.Pri kluse sa jemne zdvíhaj v sedle.Zo začiatku sa zdvíhaj podľa rytmu nôh koňa.Keď kôň dáva pri kluse pravú prednú nohu dopredu,v tedy sa jemne nadvihni.V sedle buď vždy vzpriamený/á.Klus treba trénovať trocha dlhšie,aby si koník aj ty na to poriadne zvykol.Z poriadne nacvičeného klusu prejdeme do cvalu.

CVAL

Je to najrýchlejší a najnamáhavejši chod.Rýchlosť v teréne je až 30 km/h. Plnokrvníci na dráhe bežia rýchlosťou až 60 km/h (na kratší úsek).Nohosled - ak začíná ľavá zadná, pokračuje pravá zadná a ľavá predná a konečne pravá predná (kôň cvála vpravo).Ak začína pravá zadná a končí ľavá predná (kôň cvála vľavo).Pri priamom pohybe je koňovi jedno, na ktorú nohu cvála. Naopak však na obvode kruhu alebo v zatáčke musí byť "výkonnou" nohou noha vnútorná, tj. že vpravo musí kôň cválať na pravú nohu, vľavo na nohu ľavú. Výraz "kôň ide na zlú nohu" znamená, že kôň cvála vpravo na ľavú nohu. Ak použijeme výraz "kôň križuje" znamená to, že predná časť cvála napríklad na pravú nohu a zadná cvála na lavú nohu.Aj v cvale byť treba vyrovnaný.Cval treba trénovať,pokiaľ to nebude na 100%.Po cvale nasleduje najrýchlejší chod TRYSK.Začiatočníci však tento chod nevyužívajú.

Po kluse a cvale koníka vždy vykrokuj.Sprav si s ním asi 3-4 kolečká na vydýchanie.Odveď ho do stajne,nezabudni vyčistiť.Ak je koník spotený,určite ho utri handrou.

Tak! Základné veci máš už za sebou.No na kluse a cvale treba trénovať do vtedy,pokiaľ to nebude naozaj úplne super. Držíme palce!