OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Clea Horse

Zdravie koňa

ZDRAVIE KOŇA

Základné požiadavky na ustajnenie koní-

V oblasti ustajňovania koní,musíme dbať na to,aby mal kôň dostatočné pohodlie.Následkom zlého ustajnenia koňa,môže dochádzať k poruche zdravia koňa,rastu,výkonnosti,reprodukcie a problémy s psychikou koňa.

Základné požiadavky,ktoré by mala stajňa spĺňať:

  • nezávadné krmivo a pitnú vodu
  • kôň potrebuje pohyb
  • sociálny kontakt
  • svetlo a čerstvý vzduch

V týchto bodoch je zhrnuté všetko,čo by mala správna stajňa spĺňať.Ak niečo z toho chýba,absentuje,odrazí sa to na konskom zdraví.Či už psychickom alebo fyzickom.

Žľab koňa

Má byť umiestnení vo výške lakťového kĺbu koňa.Ideálnym materiálom je kamenina,avšak je často nahrádzaná plastom.Hrana má byť zahnutá do vnútra´,aby kone nevyhadzovali krmivo zbytočne von.Objemové krmivo (seno...) sa kladie na čistú podstielku pod žľab (niektoré stajne majú však vyhradený priestor na objemové krmivo napr. uprostred alebo v rohu boxu oddelený doskami,tak aby sa krmivo neroznášalo po boxe).

Napájačka

Kôň spotrebuje 20-50 l pitnej vody.Kôň musí dostávať v každom prípade absolútne čistú,pitnú vodu.Napájame buď pomocou vedier,alebo napájačiek (vedrá sú však náročnejšie,pretože ich treba stále dopĺnať ale u napájačiek treba kontrolovať,či fungujú).Pitná vody pre koňa by mala mať 8-12 stupňov.Výška umiestnenia napájačiek je 1,2-1,5 m nad podlahou.Dajte pozor na namŕzanie napájačiek a na ich čistotu.

Pohyb koňa a stajňa

Pohyb je pre koňa veľmi dôležitý.Je nevyhnutný pre správne fungovanie kĺbov a  šliach,vývoj kopytného puzdra. Pohyb napĺňa aj psychické a sociálne požiadavky koňa.

Voľné ustajnenie-

Je to najprirodzenejšie ustajnenie pre koňa.Používa sa pre chovné kobyly, žriebätá a mladé kone. Kapacita takejto stajne je závislá na potrebe plochy a kubatúry na koňa.

POŽIADAVKY NA POLCHU:

dospelý kôň: 7,3 m/ks
kobyla so žriebäťom: 12 - 16 m2
žriebä do 1,5 roku: 6 m2
dorast: 7 - 8 m2
do 3 rokov: 8 - 12 m2

KUBATÚRA STAJNE:

normálne plemená: 28 - 40 m3
malé plemená (pod 148 cm KVH): 20 - 27 m3

Voľná stajňa by mala byť na mierne vyvýšenom,slnečnom mieste.V stajni by malo byť sucho,vzdušne,ale bez prievanu.Okná by mali zabezpečovať dostatočné osvetlenie stajne.Na oboch koncoch stajne by mali byť umiestnené dvere. Ich veľkosť sa prispôsobuje veľkosti plánovanej techniky, ktorá sa má v stajni používať (odvoz hnoja a pod.). V stajni by nemali byť žiadne prekážky ani vnútorné stĺpy, pretože sú príčinou mnohých úrazov. Podlaha býva najčastejšie betónová so sklonom 1 - 2 cm/m s nastieľaním hlbokej podstielky. Najvhodnejšia podlaha je však drevená.Na trhu sa už objavili aj rôzne gumové a iné náhrady. Vždy pri výbere materiálu prihliadajte na zdravie koňa. V starých stajniach bývala podlaha z tehliarskej hliny zmiešaná s pieskom a rašelinou. Z veterinárnych a hygienických dôvodov sa táto podlaha už dnes nepoužíva. Priamo na tieto stajne by mali nadväzovať pastviny alebo aspoň výbehy, ktoré umožnia celodenný pohyb.

Boxy

Boxy sa zväčša stavajú v klasických,zateplených stajniach.Užšia strana boxu by mala mať minimálne šírku: kohútiková výška x 1,5. Pôrodný box alebo box pre plemenného žrebca by nemal mať menšiu plochu ako 16 m. Boxy bývajú umiestnené tak, aby tvorili radu a umožňovali koňom sociálny kontakt. Medzi radami boxov je stajňová ulička, ktorá by mala mať šírku minimálne 3 m. Steny boxov sa budujú z rôznych materiálov.

 

Druhou alternatívou sú vonkajšie boxy. Existuje viac druhov. Klasické vyzerajú presne ako stajňa, len každý box má svoj vlastný vchod priamo zvonku a nie cez stajňovú uličku. Iné majú vlastnú strechu, vlastné steny, ktoré sú zateplené. Dvere sú dvojdielne, vrchná časť cez deň býva otvorená a umožňuje koňovi kontakt s okolím a na noc sa zatvára. Tieto boxy sa využívajú hlavne v oblastiach s teplejšou klímou. V týchto boxoch sa s koňmi pre ľudí jednoduchšie pracuje, ale na druhej strane samé kone majú nižší sociálny kontakt s ostatnými koňmi.

O ustajnení v tzv. "štondách" písať asi ani nemusíme. Je to síce najekonomickejšie ustajnenie, ale pre fyzické a psychické zdravie koní najhoršie. Sú to malé obdĺžnikové boxy, ktoré sú z jednej strany otvorené a kone sú v nich po celý čas uviazané.

 

Svetlo a vzduch
Klíma v stajni je rozhodujúca pre zdravie koňa. Samozrejme, najlepšia je pri odchove na pastvinách s jednoduchými prístreškami. Ochrana proti slnku je rovnako dôležitá ako ochrana proti chladu. Prístrešky zabezpečujú tieň a chránia pred silným vetrom. Kone, ktoré sú chované týmto spôsobom sú dostatočne otužilé a zároveň odolné proti respiračným chorobám.

Pri všetkých ostatných alternatívach ustajnenia sa musíme snažiť priblížiť čo najviac k prírodným podmienkam. Nedostatočné osvetlenie má napríklad silný vplyv na neurohumorálnu aktivitu koní (pohlavná činnosť). Narušuje vplyv pôsobenia vitamínov, čo má za následok rachitídu u žriebät, poruchy krvného obrazu, psychické poruchy. Zabezpečte dobré okná ale aj minimálne 2 - 3 W svetla na m2 v stajni.

Ďalším podstatným faktorom je vlhkosť vzduchu. Nevhodná vlhkosť spôsobuje poruchy dýchacieho aparátu. Teplý a vlhký vzduch je nebezpečnejší ako chladný a suchý. Optimálna teplota pre kone v stajni je medzi 8 - 18 C. Záleží, samozrejme, na ročnom období. Preto je aj vetranie veľmi dôležité. Najhoršie, čo môžete v zime spraviť je to, že uzatvoríte všetky vetracie otvory a kone ešte zadekujete. Rýchlo stúpa koncentrácia amoniaku, vlhkosť vzduchu a naruší sa tepelná bilancia. Kone potrebujú čerstvý vzduch a pokiaľ ich správne otužujete, majú dostatočne kvalitnú srsť na to, aby im zima neprekážala (nie extrémne výkyvy teplôt, alebo choré kone). Koncentrácia amoniaku by nemala byť nikdy vyššia ako 5 - 10 ppm!. Koncentrácia CO2 by sa mala pohybovať od 0,1 do 0,2 %. Veľmi nebezpečný je aj prievan - rýchle prúdenie vzduchu, napríklad pri jednorázovom vetraní.

 


 

Stajňa


Pôvodným domovom koní je obrovský priestor s dostatkom trávy, čerstvého vzduchu, premenlivým počasím a možnosťou neustáleho pohybu. Stajňa nie je ideálnym riešením pre koňa, ale skôr pre pohodlie človeka. Je fakt, že domestifikácia koní na nich zanecháva  stopy, ale aj napriek tomu sú prirodzené požiadavky koní potlačené. Priestor na behanie. Áno, snažíme sa ich púšťať do výbehov, ale už to je svojim spôsobom obmedzujúce, rovnako ako kŕmenie niekoľkokrát denne. Kone sa vo voľnosti popásajú prakticky stále. Ďalej je to uzatvorený priestor, v ktorom je často málo svetla a nekvalitný vzduch. Ak máme koňa v stajni, musíme si uvedomiť, že pôsobíme proti jeho prirodzenosti, a snažiť sa to čo najviac vykompenzovať. Kôň je takto náchylnejší na rôzne ochorenia, citlivejší psychicky a podobne. Preto je dôležité mu toto prostredie maximálne spríjemniť a snažiť sa ho čo najviac prispôsobiť jeho prirodzeným podmienkam.

 

Voľné ustajnenie
Toto ustajnenie sa používa najmä v žrebčincoch a podobných zoskupeniach (napr. ranče zameriavajúce sa na plemenitbu). Kone sú tu rozdelené do celkov, v ktorých zotrvávajú dlhšiu dobu, ako napríklad matky so žriebätkami, mladé kone pred obsadaním a podobne. Voľná stajňa je jeden veľký priestor, v ktorom sú pri stenách umiestnené žľaby, napájačky a krúžky na uviazanie koní. Na zemi je hlboká podstielka, zväčša slama, ktorá sa mechanicky vyváža raz za určité obdobie (samozrejme s prihliadnutím na zdravie koní). Tu zvieratá väčšinou trávia veľmi málo času. Zväčša sú na pastvine a v stajni sú len za nepriaznivého počasia alebo na noc.

Klasické ustajnenie
Tento spôsob ustajňovania či už v boxoch alebo „štondách“ je dnes najviac využívaný. Kone sú zatvorené v stajni. Tento priestor preto musí byť dobre vetraný. Vetranie však neznamená prievan! Ten je pre kone nezdravý. Prúdenie vzduchu by malo byť cca 0,2 m/s (do 14 °C) a v lete až 0,6 m/s (nad 14 °C). Veľmi dôležité je aj svetlo. Na jedného koňa by malo byť v stajni najmenej jedno okno s veľkosťou 1 m2. Ďalej sa musí udržiavať vhodná vlhkosť a teplota vzduchu. Teplota by nemala byť stála. Mala by presne kopírovať vonkajšiu teplotu, stajňa len mierni extrémy z vonka (dážď, vietor a podobne). Len tak zaistíme, že kôň nebude precitlivený a keď ho v zime vezmeme von, že mu to neuškodí. Koňom pri takomto ustajnení narastie dostatočná zimná srsť, takže bez problémov budete môcť chodiť von. Pokiaľ je kôň prechladnutý alebo má iný zdravotný problém, môžete ho na noc dekovať.

KRMIVO

Krmivo, slama, piliny alebo postroje by sa nemali uskladňovať v stajni, ale v samostatných uzatvárateľných priestoroch. Ak sú slama a seno uskladnené na povale, nemali by sa zhadzovať priamo do stajne, pretože sa tak príliš práši. Rovnako aj hnojisko by malo byť od stajne oddelené. Výhoda takéhoto ustajnenia je jednoznačne, pre nás ľudí, pohodlie, ktoré nám tieto boxy poskytujú. Ľahký prístup ku koňom, jednoduchá kontrola a možnosť sledovania. Nevýhodou je obmedzený pohyb koňa a minimálny kontakt so stádom, obmedzený príjem potravy v niekoľkých dávkach denne. Toto všetko spôsobuje, že kôň sa nudí a vznikajú rôzne stajňové zlozvyky ako klkanie, hodinárčenie, požieranie podstielky a podobne. V uzavretom priestore sa hromadí prach, spóry, plesne, patogénne zárodky, čpavok. Toto všetko je pre kone škodlivé, pretože nie sú zvyknuté na vysokú koncentráciu týchto látok (spôsobujú napríklad COPD, chrípku, trichofytózu a iné). Obmedzený pohyb neumožňuje prirodzený vývoj pohybového a dýchacieho aparátu, z čoho vyplýva náchylnosť na úrazy. Všetci vieme, prečo dnes kone ustajňujeme v týchto boxoch. Bohužiaľ, dnešné podmienky veľmi iné ustajnenie neumožňujú a práve preto by sme sa mali snažiť koňom dopriať aspoň maximum času na pastvine alebo vo výbehu, v stáde. Len tak udržíme jeho zdravie a keď bude spokojný on, bude spokojný aj jeho jazdec, alebo majiteľ.

Okolie
Nielen vzhľad, účelnosť a hygiena stajne je vizitkou majiteľa stajne, ale aj jej okolie. Všade musia byť stanovené určité pravidlá, ktoré musí každý dodržiavať. Dnes sú majitelia obmedzení financiami, priestorom a podobne, ale aj napriek tomu záleží všetko na snahe a ochote zabezpečiť koňom určité základné podmienky. Ak nie ste schopný toto zabezpečiť, určite si koňa nekupujte. O tom, ako má vyzerať stajňa sme si už povedali, a tomuto musí zodpovedať aj jej zovňajšok. Veľké okná, správna izolácia, kvalitná podlaha aj strecha. Podstatné je účelne postaviť a zariadiť aj ďalšie hospodárske budovy ako priestor na uskladnenie krmiva, podstielky, priestor pre postroje, konskú lekáreň a , samozrejme, vhodné miesto na skladovanie hnoja a čo najväčší výbeh.